Kampprogram for VM i Fodbold 2010 i Sydafrika

Hold styr på gruppespil og finale-kampe i VM kampprogrammet her.

Se kampprogram for VM 2014.

Fra 11. juni til 11. juli 2010 vil slutspillet i dette år fodbold VM finde sted, og herunder kan du se det komplette kampprogram med alle kampe i gruppespil, i ottendedelsfinaler, kvartfinaler, semifinaler og selve VM finalen samt bronzekamp. Se Danmarks VM program her

Bliv klar til VM med den nye VM-trøje. Bestil den her!


Dato Tid Hold Kamp Stadion

Friday

11

June

16:00

Sydafrika

mod

Mexico

Gruppe A

1. kamp

Soccer City

Johannesburg

20:30

Uruguay

mod

Frankrig

Gruppe A

2. kamp

Cape Town Stadion

Cape Town

Saturday

12

June

13:30

Sydkorea

mod

Grækenland

Gruppe B

2. kamp

Nelson Mandela Bay Stadion

Port Elizabeth

16:00

Argentina

mod

Nigeria

Gruppe B

1. kamp

Coca-Cola Park

Johannesburg

20:30

England

mod

USA

Gruppe C

1. kamp

Royal Bafokeng Stadion

Phokeng

Sunday

13

June

13:30

Algeriet

mod

Slovenien

Gruppe C

2. kamp

Peter Mokaba Stadion

Polokwane

16:00

Serbien

mod

Ghana

Gruppe D

2. kamp

Loftus Versfeld Stadion

Pretoria

20:30

Tyskland

mod

Australien

Gruppe D

1. kamp

Moses Mabhida Stadion

Durban

Monday

14

June

13:30

Holland

mod

Danmark

Gruppe E

1. kamp

Soccer City

Johannesburg

16:00

Japan

mod

Cameroon

Gruppe E

2. kamp

Free State Stadion (Vodacom Park)

Bloemfontein

20:30

Paraguay

mod

Italien

Gruppe F

1. kamp

Cape Town Stadion

Cape Town

Tuesday

15

June

13:30

New Zealand

mod

Slovakiet

Gruppe F

2. kamp

Royal Bafokeng Stadion

Phokeng

16:00

Elfenbens-kysten

mod

Portugal

Gruppe G

2. kamp

Nelson Mandela Bay Stadion

Port Elizabeth

20:30

Brasilien

mod

Nordkorea

Gruppe G

1. kamp

Coca-Cola Park

Johannesburg

Wednesday

16

June

13:30

Honduras

mod

Chile

Gruppe H

2. kamp

Mbombela Stadion

Nelspruit

16:00

Spanien

mod

Schweiz

Gruppe H

1. kamp

Moses Mabhida Stadion

Durban

20:30

Sydafrika

mod

Uruguay

Gruppe A

3. kamp

Loftus Versfeld Stadion

Pretoria

Thursday

17

June

13:30

Argentina

mod

Sydkorea

Gruppe B

3. kamp

Soccer City

Johannesburg

16:00

Grækenland

mod

Nigeria

Gruppe B

4. kamp

Free State Stadion (Vodacom Park)

Bloemfontein

20:30

Frankrig

mod

Mexico

Gruppe A

4. kamp

Peter Mokaba Stadion

Polokwane

Friday

18

June

13:30

Tyskland

mod

Serbien

Gruppe D

3. kamp

Nelson Mandela Bay Stadion

Port Elizabeth

16:00

Slovenien

mod

USA

Gruppe C

4. kamp

Coca-Cola Park

Johannesburg

20:30

England

mod

Algeriet

Gruppe C

3. kamp

Cape Town Stadion

Cape Town

Saturday

19

June

13:30

Holland

mod

Japan

Gruppe E

3. kamp

Moses Mabhida Stadion

Durban

16:00

Ghana

mod

Australien

Gruppe D

4. kamp

Royal Bafokeng Stadion

Phokeng

20:30

Cameroon

mod

Danmark

Gruppe E

4. kamp

Loftus Versfeld Stadion

Pretoria

Sunday

20

June

13:30

Slovakiet

mod

Paraguay

Gruppe F

4. kamp

Free State Stadion (Vodacom Park)

Bloemfontein

16:00

Italien

mod

New Zealand

Gruppe F

3. kamp

Mbombela Stadion

Nelspruit

20:30

Brasilien

mod

Elfenbens-kysten

Gruppe G

3. kamp

Soccer City

Johannesburg

Monday

21

June

13:30

Portugal

mod

Nordkorea

Gruppe G

4. kamp

Cape Town Stadion

Cape Town

16:00

Chile

mod

Schweiz

Gruppe H

4. kamp

Coca-Cola Park

Johannesburg

20:30

Spanien

mod

Honduras

Gruppe H

3. kamp

Nelson Mandela Bay Stadion

Port Elizabeth

Tuesday

22

June

16:00

Mexico

mod

Uruguay

Gruppe A

5. kamp

Royal Bafokeng Stadion

Phokeng

16:00

Frankrig

mod

Sydafrika

Gruppe A

6. kamp

Free State Stadion (Vodacom Park)

Bloemfontein

20:30

Nigeria

mod

Sydkorea

Gruppe B

5. kamp

Moses Mabhida Stadion

Durban

20:30

Grækenland

mod

Argentina

Gruppe B

6. kamp

Peter Mokaba Stadion

Polokwane

Wednesday

23

June

16:00

USA

mod

Algeriet

Gruppe C

5. kamp

Loftus Versfeld Stadion

Pretoria

16:00

Slovenien

mod

England

Gruppe C

6. kamp

Nelson Mandela Bay Stadion

Port Elizabeth

20:30

Australien

mod

Serbien

Gruppe D

5. kamp

Mbombela Stadion

Nelspruit

20:30

Ghana

mod

Tyskland

Gruppe D

6. kamp

Soccer City

Johannesburg

Thursday

24

June

16:00

Paraguay

mod

New Zealand

Gruppe F

5. kamp

Peter Mokaba Stadion

Polokwane

16:00

Slovakiet

mod

Italien

Gruppe F

6. kamp

Coca-Cola Park

Johannesburg

20:30

Danmark

mod

Japan

Gruppe E

5. kamp

Royal Bafokeng Stadion

Phokeng

20:30

Cameroon

mod

Holland

Gruppe E

6. kamp

Cape Town Stadion

Cape Town

Friday

25

June

16:00

Nordkorea

mod

Elfenbens-kysten

Gruppe G

5. kamp

Mbombela Stadion

Nelspruit

16:00

Portugal

mod

Brasilien

Gruppe G

6. kamp

Moses Mabhida Stadion

Durban

20:30

Schweiz

mod

Honduras

Gruppe H

5. kamp

Free State Stadion (Vodacom Park)

Bloemfontein

20:30

Chile

mod

Spanien

Gruppe H

6. kamp

Loftus Versfeld Stadion

Pretoria

Saturday

26

June

16:00

Uruguay

mod

Sydkorea

Ottendedelsfinale 1. kamp

Nelson Mandela Bay Stadion

Port Elizabeth

20:30

USA

mod

Ghana

Ottendedelsfinale 2. kamp

Royal Bafokeng Stadion

Phokeng

Sunday

27

June

16:00

Tyskland

mod

England

Ottendedelsfinale 3. kamp

Free State Stadion (Vodacom Park)

Bloemfontein

20:30

Argentina

mod

Mexico

Ottendedelsfinale 4. kamp

Soccer City

Johannesburg

Monday

28

June

16:00

Holland

mod

Slovakiet

Ottendedelsfinale 5. kamp

Moses Mabhida Stadion

Durban

20:30

Brasilien

mod

Chile

Ottendedelsfinale 6. kamp

Coca-Cola Park

Johannesburg

Tuesday

29

June

16:00

Paraguay

mod

Japan

Ottendedelsfinale 7. kamp

Loftus Versfeld Stadion

Pretoria

20:30

Spanien

mod

Portugal

Ottendedelsfinale 8 kamp

Cape Town Stadion

Cape Town

Friday

2

July

16:00

Brasilien

mod

Holland

Kvartfinale

1. kamp

Nelson Mandela Bay Stadion

Port Elizabeth

20:30

Uruguay

mod

Ghana

Kvartfinale

2. kamp

Soccer City

Johannesburg

Saturday

3

July

16:00

Argentina

mod

Tyskland

Kvartfinale

3. kamp

Cape Town Stadion

Cape Town

20:30

Paraguay

mod

Spanien

Kvartfinale

4. kamp

Coca-Cola Park

Johannesburg

Tuesday

6

July

20:30

Uruguay

mod

Holland

VM Semifinale

nr. 1 kamp

Cape Town Stadion

Cape Town

Wednesday

7

July

20:30

Tyskland

mod

Spanien

VM Semifinale

nr. 2 kamp

Moses Mabhida Stadion

Durban

Saturday

10

July

20:30

Uruguay

mod

Tyskland

VM Bronze- kamp

Nelson Mandela Bay Stadion

Port Elizabeth

Sunday

11

July

20:30

Holland

mod

Spanien

VM Finale kamp

Soccer City

Johannesburg





Kom i landskamp-stemning og hør den VM sang fra Nephew

Eller gør klar til Danmarks kampprogram med en af de nye landsholdstrøjer til VM


Læs også om


Til top





Del siden med venner:
| Flere


Læs mere: